Novinky
23. Október 2014
Splyňovače Technology Gaz
Predstavujeme Vám novú špičkovú technológiu Technology Gaz, ktorá pochádza z Poľska. Dúfame, že Vám pomôžeme rozhodnúť sa pre šetrnejšiu a ekologickejšiu cestu. [viac...]

Čo je LPG?

 

LPG vzniká pri spracovaní ropnej suroviny. Jeho vlastnosti sú veľmi podobné benzínu, a to ho predurčuje na pohon motorových vozidiel. Je to palivo s veľmi priaznivými vlastnosťami, s oktánovým číslom približne 101-111. V našich podmienkach sa používa tzv. zimná LPG zmes (60% P a 40% B) a letná LPG zmes (40% P a 60% B), t. j. zmena vzájomných pomerov propánu a butánu.

 

Možno konštatovať, že používanie LPG ako bežnej alternatívy v automobiloch je rozšírené po celom svete, pričom vo viacerých štátoch venovali jeho rozvoju mimoriadnu pozornosť ako napr. v Taliansku, Holandsku alebo v Belgicku, kde jazdí takto upravených vyše 30 % automobilov. Taktiež v okolitých krajinách je LPG bežným a vítaným palivom (Česká republika má takmer 3000 čerpacích staníc na LPG, Slovensko asi 250).

 

Prečo plyn do auta?

 

V súčasnosti jazdí na LPG viac ako 9 miliónov vozidiel v 38 krajinách sveta. Cena pohonnej látky v porovnaní s benzínom je nižšia približne o 50% a dojazd vozidla sa predĺži vďaka prítomnosti nádrže na benzín aj plyn. Vodič si pomocou prepínača môže zvoliť, ktoré palivo bude pri jazde spaľovať. Môže tankovať na benzínových aj plynových čerpacích staniciach.


Počet plynových čerpacích staníc bol v minulosti na Slovensku nízky, ale v dnes sa ich na našom území nachádza viac ako 270. Motor je tichší a ekologickejší ako pri spaľovaní benzínu. Do ovzdušia uniká menšie množstvo oxidu uhličitého, oxidu uhoľnatého, oxidov dusíka a uhľovodíkov. Životnosť motora sa predlžuje vďaka tomu, že sa v ňom neusádza karbón a životnosť motorového oleja pri jazde na LPG je takisto dlhšia.


LPG je vysokooktánové palivo a jeho výkon a spotreba sú porovnateľné s bežným benzínovým alebo naftovým motorom. Výkon motora pri spaľovaní LPG sa zníži približne o 5-10% a spotreba vzrastie zhruba o 10% v porovnaní s jazdou na benzín. Napriek tomu je úspora finančných prostriedkov výrazná. Hoci je počiatočná investícia vyššia, jej návratnosť je rýchla, avšak závisí od počtu najazdených kilometrov.